Mehmet Nedim BİLGİÇ

MYSQL Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

MYSQL Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

MYSQL Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Mysql Nedir?

Mysql veri tabanı, çoklu iş parçacıklı, esnek, hızlı ve alanında oldukça güven veren kuvvetli bir altyapıya sahip, ücretli-ücretsiz olarak dağıtılan, dünyada en fazla kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. Unix-Os/2 ve Windows platformları için ücretsizdir. Mysql en iyi ve hızlı olarak Linux işletim sistemi altında çalışmaktadır. Günümüzde Mysql veri tabanını kullanmamızı sağlayan arayüzlerin en çok kullanılanı ise PhpMyAdmin’dir. Adından da belli olduğu gibi php programlama dili ile yazılmış bir arayüzdür.


Mysql Veri Tabanı Ne Amaçla Kullanılır?


Günümüzde yapılmış olan çoğu web tabanlı yazılımlar PHP altyapısını kullanmaktadır. PHP ile yaptığımız web yazılımları ise en çok mysql veri tabanı kullanılmaktadır. Bu yazılım bir e-ticaret sitesi, blog sitesi, kurumsal bir web sitesi gibi bir çok farklı kategoride olabilir. Bu sitelerde bulunan ürünler, bloglar, hakkımızda yazısı gibi veriler mysql dediğimiz veri tabanında tablolarda saklanmaktadır. Bu bahsettiğimiz veri tabanları pek göz önünde olmasa da adeta elimiz ayağımız olmakla kalmaz, bir kahramanmışcasına her türlü bilgilerimizi içerisinde saklamaktadır.Mysql Veri Tabanı Güvenlidir

Mysql veri tabanları içerisinde kuşkusuz en güvenli olanıdır. Hosting bazlı parola ve doğrulama mevcuttur. Günümüzde milyonlarca web sitesi mysql ile güvenli internet deneyimi sunmaktadır. Ücretli veya ücretsiz versiyonları için güvenlik farkı yoktur. İkisi de kullanıcılar için en yüksek güvenlik seviyesini sunar.


MySQL Veritabanı Kabiliyetleri

Veritabanı sistemlerinde amacın; kod satırlarına yerleştirilemeyecek kadar büyük olan ve sürekli değişken değerlere sahip olan verilerin uygun koşullarda saklanması ve istenildiği zaman istenilen veri parçacığına erişimi sağlayan bir aracı sistemdir.

MySql sunucuya yüklenen bir yazılımdır aynı zamanda. Kullanıcılar hazırladıkları dinamik kod sayfaları ile bu yazılıma sorgular göndererek sunucuda bulunan veritabanı ile etkileşime girerler. Peki Mysql ne gibi işleri yapmayı sağlar ve ne gibi becerilere sahiptir. Şimdi kısaca bunlara bakalım.

a.) Kolay Sorgulama Altyapısı: Sahip olduğu geniş komut dizinleri sayesinde kullanıcıların yüzlerce farklı sorguyu ihtiyaçlarına göre yapmasını sağlayan bir kütüphanesi mevcuttur. En önemli avantajlarından bir ise sahip olduğu komut dizinlerinin açıklamaları internette detaylı olarak anlatılmakta ve birçok örnek ile desteklenmektedir.

b.) Güçlü Karakter Seti Desteği: Dünya üzerindeki bütün Dillerin ve alfabelerin depolanmasına uygun olarak tasarlanan MySQL bu alfabeler arasındaki geçişlerde de büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin kod sayfaları yazılırken Türkçe karakterlerin web sayfalarında gözükmesini sağlamak için UTF-8 veya 1259-9 karakter setleri kullanılır. İşte bu karakter setleri ve diğer binlercesi Mysql tarafından desteklenmektedir.

c.) MyISAM motor teknolojisi: Bu teknoloji sayesinde veritabanı içinde bulunan bilgilerin tam görünüm aramaları yapılabilmektedir. Yani iç arma için özel olarak geliştirilen bir sistemdir.

d.) Sorgu Önbellekleme: Daha önceden yapılan belirli sayıdaki sorgular önbelleğe alınarak bir sonraki sorgu sırasında daha hızlı ve sunucunun işlemcisi çok daha az kullanarak sayfaya gönderir.

e.) phpmyAdmin Arayüzü: Web hosting firmaları, sunucularına kurdukları mysql veritabanı yazılımını kullanıcılara gösterecek olan front-end yazılımının adıdır. phpmyadmin ile veritabanınıza erişim yaparak bilgileri görüntüleyebilir, değiştirebilir ve temel ayarları düzenleyebilirsiniz.

Bazı Önemli MySQL Komutları

  • Select: Veritabanı içerisinden seçilecek olan ana tablo başlıklarını belirler.
  • Update: Tablo içeriğindeki bilginin güncellemesini yapar.
  • Delete: Seçilen bilgiyi siler.
  • Insert: Belirlenen tabloya bilgi girişini sağlar.
  • Order: Seçilen sütunlardaki bilgiyi isteğe göre sıralar.
  • Limit: Belirlenen ölçü kadar bilginin getirilmesini sağlar.
  • Where: Bilgi için tam olarak hedefleme yapar. Yani hangi hücredeki bilginin seçileceğini belirler.

Yukarıdaki komutlarına haricinde daha onlarca farklı mysql komutu bulunmaktadır. Bu komutların kimisi işlemlerin kolaylaştırılmasını sağlarken kimisi ise standart işlem komutları olarak kullanılır. Size yukarıdaki sadece kulak aşinalığı olsun diye bazı komutları ve en kısa şekilde açıklamalarını yaptık.

MySQL Veritabanı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

MySQL için Hosting Firmasına Bir Ücret Ödemeli miyim? Hosting firmaları genellikle bunun için ek ücret talep etmez. Zaten oldukça düşük bir maliyet ile kendilerine glen bu yazılım kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır.

SQL Sistemini kullanan diğer yazılımlar ile MySQL’ farkı nedir? SQL sistemini birçok farklı firma kullanarak farklı veritabanı yazılımları geliştirmiştir. Bunlar arasında PostgreSQL, Microsoft SQL Server gibi isimler ön plana çıkmaktadır. Fakat Mysql en büyük avantajını sahip olduğu açık kaynak geliştirme ortamının büyüklüğü ve arkasındaki ORACLE firmasının deneyimi ile sağlamaktadır.

MySQL ile Uyumlu Çalışan Kod Sistemleri: PHP, Perl, ASP, Java, Ajax gibi Dünya üzerinde en çok kullanılan yazılımlar MySQL ile uyumlu çalışabilmektedir. Genellikle bu yazılımlar mysql için özel komut setleri geliştirmiştir. Örneğin bir bilgiyi eklemek için php ile Insert_into komutu kullanılmaktadır.